Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Як віктимблеймінг може спричинити вторинну віктимізацію – розповіла суддя-спікер Юлія Салдан
Для людини, яка постраждала від злочину, процес віктимізації продовжується. Після травматичної для психіки події розпочинається кримінальне провадження. Відтак, людина вступає у взаємодію із правоохоронною і судовою системою. Задача всіх органів на цьому етапі – не допустити вторинної віктимізації жертви злочину. Як цьому запобігти і які основні принципи спілкування із вразливими категоріями жертв злочинів говорили на тренінгу для представників Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області. Захід організували спільно з Вінницьким апеляційним судом. Своїми знаннями та практикою поділилися сертифіковані тренери з впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду Юлія Салдан, суддя-спікер Барського районного суду Вінницької області, та Наталія Король, керівник апарату Вінницького апеляційного суду.
Вторинної віктимізації людина зазнає, якщо її неделікатно і безцеремонно допитують, змушують проходити тривалі і виснажуючі процедури для отримання доступу до консультацій чи компенсації, звинувачують у тому, що вона сама сприяла вчиненню злочину щодо неї. Звинувачення жертви у західній кримінології дістало назву «віктимблеймінг». На тому, що це недопустимо і поглиблює психологічну травму потерпілого/потерпілої акцентувала увагу учасників заходу суддя Юлія Салдан.
Наталія Король окреслила правила спілкування із вразливими особами. Зокрема, спікер зазначила, що не можна переконувати постраждалу особу примиритися з ситуацією або змінити поведінку, що стане гарантією припинення насильства, покладати на постраждалу особу відповідальність за подальшу долю особи, яка скоїла насильство (наприклад, фразами на кшталт: «через Вас він матиме проблеми; він може потрапити до в’язниці, дитина залишиться без батька», «Ви хочете відправити до в’язниці власну дитину?!»).
Довідково, навчання тренерів з впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду відбувалося в рамках ініціативи "Модельні суди" Проєкту ЄС "Право-Justice". Навчання проходило в онлайн режимі у форматі вебінарів, де спікерами були міжнародній експерти з цієї тематики.